» چالش های حقوقی استارتاپ ها

چالش های حقوقی استارتاپ ها


امروزه افراد جامعه با واژه ی استارتاپ و یا کسب و کارهای نوپا آشنایی دارند. در این مطلب شما را با چالش های حقوقی استارتاپ ها آشنا خواهیم کرد.

حقوق استارتاپ‌ها جزء موارد جدیدی است که در سال‌های اخیر بر بستر اینترنت مورد توجه قرار گرفته است.

اصولاً چالش‌های حقوقی استارتاپ ها در سه مرحله‌ی زمانی ایجاد می‌شود :

1- قبل از شروع به کار2 - حین انجام کار3 - پس از توسعه و رشد

در ادامه‌ به مهم‌ترین چالش‌های حقوقی استارتاپ‌ها اشاره خواهیم کرد.

1- غیرقانونی بودن فعالیت : به دو دسته ی زیر تقسیم میشود

·      دسته‌ اول: فعالیت‌های اقتصادی مغایر با شرع : به‌عنوان مثال فروش گوشت خوک در ایران با توجه به الزامات شرعی، مجاز نیست و اگر شخصی وب سایتی اینترنتی را در کشور ایران برای فروش گوشت خوک تاسیس کند، نه تنها نمی‌تواند با مراجعه به دادگاه، از کسی که هزینه‌ی خرید گوشت را پرداخت نکرده است، شکایت کند بلکه ممکن است بر اساس قوانین شرعی و کیفری نیز با او برخورد شود.

 

دسته دوم : معاملات با هدف مغایر قانون : بر اساس قانون مدنی ایران، هر گونه فعالیتی که با قوانین شرعی و قانونی مغایرت داشته باشد، ممنوع بوده و اگر کسی استارتاپ خود را بر پایه‌ی چنین فعالیت‌هایی بنا کند، نه تنها از پشتیبانی قضایی برخوردار نخواهد بود بلکه بر اساس قوانین کیفری نیز مجازات خواهد شد. نمونه‌ی این نوع استارتاپ‌ها، وب سایت‌های قمار و شرط‌بندی و ... است.

2- دریافت نکردن مجوزهای لازم : مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وب سایتی را با نام « وب سایت ساماندهی » تاسیس کرده است که وظیفه‌ی این وب سایت، جمع‌آوری اطلاعات تمامی وب سایت‌ها و سامانه‌های اینترنتی است. در صورت عدم دریافت مجوزهای لازم امکان فیلترینگ بدون اعلام وجود دارد

 3- عدم رعایت حقوق افراد : یکی از مهم‌ترین مصادیق این موضوع، سرمایه‌گذاری بر روی یک اختراع است که قبلاً توسط فردی دیگر به ثبت رسیده باشد و در صورت عدم توجه به این موضوع، با توجه به اینکه اختراع متعلق به فرد دیگری بوده است قطعاً موجب شکست استارتاپ و ضرر و زیان‌های سنگین خواهد شد.

4- مشکلات حقوقی و قانونی شرکاء و هم‌ بنیانگذاران : تصور کنید که یکی از شرکاء بدهی مالی سنگینی که دارد و بر اساس قانون، تمامی اموال وی و از جمله سهامی که در استارتاپ دارد، به نفع طلبکاران ضبط می‌شود.

5- ابهام در مورد حقوق سرمایه‌گذاران و شرکاء : در بسیاری از مواقع پس از رسیدن به نقطه‌ی سودآوری استارتاپ، با توجه به عدم شفافیت در مورد مباحث مالی بین افراد، میان هم‌‎بنیانگذاران اختلاف ایجاد شده و همین مورد باعث ضربات جبران ناپذیر به ساختار استارتاپ شده است. به همین دلیل همواره پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از چالش‌های حقوقی استارتاپ‌ها، حتماً قراردادی شفاف و صریح بین هم‌بنیانگذاران منعقد شود.

6- قراردادهای سرمایه‌گذاری در استارتاپ و شفافیت آنها : تمامی شرکت‌ها و به‌ویژه استارتاپ‌ها برای شروع به فعالیت، نیاز به سرمایه‌گذاری مالی دارند. در بیشتر موارد بخشی از سرمایه‌ی موردنیاز توسط اعضای استارتاپ تامین می‌شود اما واقعیت این است که استارتاپ‌ها به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل معمولاً نیاز به سرمایه‌گذاری‌های خارجی در تمامی استارتاپ‌ها دیده می‌شود.

7- مشکلات مالیاتی : گروهی از کارشناسان اقتصادی بر این عقیده هستند که استارتاپ‌ها نیز مانند تمامی مشاغل دیگر، با توجه به اینکه فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند، موظف به پرداخت مالیات هستند. از طرف دیگر، گروهی نیز بر این عقیده‌اند که با توجه به کارآفرینی این نوع کسب و کارها، باید حمایت‌های بیشتری از آنها شده و معاف از مالیات باشند.

8- مشکلات بیمه‌ای : در مورد مشاغل سنتی، تکلیف بیمه کاملاً مشخص است. اما وقتی صحبت از کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها به میان می‌آید، با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که در این مشاغل کار می‌کنند، کار خود را به‌صورت دورکاری انجام می‌دهند، قوانین تا اندازه‌ای غیرشفاف است.

نتیجه‌گیری

با توجه به اهمیت مفاهیم حقوقی استارتاپ ها و این حقیقت که عدم توجه به این موضوع حتی می‌تواند موجودیت استارتاپ را به چالش بکشد و سبب ضررهای هنگفت گردد ، این مقاله شما را با مهم ترین چالش های حقوقی استارتاپ ها آشنا کرد و در صورتی که قصد راه‌اندازی و یا توسعه‌ی استارتاپ را دارید، برای جلوگیری از ضررهای بعدی، حتماً از راهنمایی کارشناسان خبره در این زمینه استفاده نمائید.

منبع : اکوموتیو

 

فرم ارسال نظر

  وکیل در شیراز   |   برترین وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله